Proje Koordinatörünün Mesajı

Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı (AKHAV), özellikle başta Talasemi (Akdeniz Anemisi) olmak üzere kalıtsal kan hastalıkları ve edinsel kan hastalıkları konularında dünya standartları düzeyinde uygulama, eğitim ve bilimsel araştırmalar yapmak üzere 1996 yılında, hasta yakınları, işadamları ve hekimlerin katılımıyla kurulmuştur.

AKHAV, 20 yıllık sürede Antalya ve çevresinde Talasemiyi tüm topluma tanıtmış, hastalık %95 önlenerek korku olmaktan çıkmıştır. Bu sayede, Antalya ekonomisine her yıl 15 milyon tasarruf sağlanmaktadır.

Vakfımızın 1996 yılında Antalya Valiliği ile başlattığı “Önce Talasemi Sonra Nikâh” kampanyası sonucunda Antalya şehir merkezinde Talasemili hasta doğumu %90 azalmıştır. Bu kampanya Sağlık Bakanlığı tarafından 2003 yılında Talasemi Önleme kampanyası olarak, tüm ülkeye yayılarak 41ilde uygulanmaya konmuştur ve devam etmektedir.

Talasemi Çiçekleri Solmasın” kampanyası ile toplum bilinçlendirilerek her Talasemi hastasına sürekli kan bağışı kazandırmak için “kan annesi ve kan babası“ programı uygulanmaktadır. Bu kampanya da 2006 yılından itibaren Türk Kızılay’ı tarafından tüm ülkede uygulamaya konulmuştur.
Vakfımız Sağlık Bakanlığı ve Hayırsever Adem Tolunay işbirliği ile Antalya Eğitim ve Araştırma merkezi bahçesine 2007 yılında ülkemizde ilk defa bir Talasemi Merkezi kazandırmıştır.

Vakfa yapılan bağışlar yanında vakfın Antalya şehir merkezinde kurmuş olduğu laboratuvardan (AKHAVTAG) elde edilen gelirler ile Talasemili hastalara eğitim ve sosyal konularda destek sağlanmaktadır.

Avrupa Birliği Erasumus + Projeleri  2016 başvuru döneminde yine Valiliğimiz (Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu / CEUPA) desteğiyle hazırlanmış olan "Talasemik Gençlere Daha Kaliteli Bir Yaşam Sunmak İçin Endokrin Komplikasyonlarının Tanısı ve Tedavisi (EQUALITY)" isimli Avrupa Birliği Erasmus+ Programı K2 Stratejik Ortaklık Projemiz hibe almaya hak kazanmıştır.

Proje 2016 - 2018 yıllarında Antalya Valiliği yanı sıra, Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi ve Antalya Talasemi  Derneği ile İtalya'dan Casa di Cura Quisisana, İspanya’dan  Barselona Üniversitesi Joseph Carrare Enstitüsü  ortaklığında yürütülecektir.

Projemizin amacı, talasemik hastaların hayat standartlarının yükseltilmesi, yaşam sürelerinin uzatılması ve farkındalık yaratılmasıdır. Proje Türkiye geneline yayılacak, ICET-A kanalı ile Avrupa ve Dünya hastalarına ulaşacaktır. Proje tamamlandığında önce Antalya, sonra Türkiye, sonra Avrupa ve sonra tüm dünyadaki Talasemi hastaların daha iyi takip ve tedavi edilmeleri sağlanacak, yaşam kaliteleri ve süreleri uzayacaktır.

Proje  ERASMUS’  kurallarına uygun olarak yürütülecektir. Çünkü projede Equality (Eşitlik),Reality (Gerçeklik), Acceptibility (Kabul edilebilirlik), Specialty (Özellik), Measure (Ölçülebilirlik) , Universal (Evrensellik) ve Sensitivity (Hassasiyet)  özelliklerine dikkat edilecektir.

Proje fikrinin oluşturulmasında destek veren yaşamını 47 yıldır Talasemiye adamış değerli bilim adamı  İtalya Ferrera’dan Prof. Dr.  Vincenzo de Sanctis’e ve proje yazım ve şavuru aşamasında her türlü desteği sağlayan Antalya Valiliği CEUPA ekibine ve uygulama desteği verecek Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ekibine, Mobşil Uygulama yönetecek olan Antalya Talasemi Derneğine ve Projenin Elektronik tabanlı eğitimini sürtdürecek aynı zamanda  ENERCA olan İspanya Barselona’dan Prof. Dr. Joan Lluis Vives Corrons’a  teşekürlerimi sunarım.

Projenin tüm talasemili hastaların yaşam kalitesinin artırılmasına ve yaşam sürelerinin uzatılmasına yarar sağlaması dileği ile…

Prof. Dr. Duran Canatan
Proje Koordinatörü
Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı (AKHAV)
Yönetim Kurulu  başkanı


Yukarı